Anasayfa   /    Köşe Yazarları   /    Nergiz Yüzükçü    /    ZEKİ AMA ÇALIŞMIYOR

11 Ekim 2021 - 13:31

haberyenigundem@gmail.com

Nergiz Yüzükçü

NERGİZ YÜZÜKÇÜ

ZEKİ AMA ÇALIŞMIYOR

Hangisi olmak isterdik ? Zeki olmak mı , çalışkan olmak mı ? Cevaplar farklı farklı gelecek ya da her ikisi olmalı denilecek.

Hayatımın bazı dönemlerinde kendimi dünyanın en zeki insanı hissettiğim anlarım çok oldu hatta buna koşulsuz inanırdım,bazen de o kadar çok çalışırdım ki zeki olduğumu unuturdum.Çalışkan olmanın gerekliliğini anlayabilmek zekanın bir ürünü değil midir zaten ! Bizi diğer tüm yaratılışlardan ayıran en müthiş fark zekamızı kullanabilme yetimizdir.Gerçek şu ki öğrenilen ve depolanan her yeni bilgi çabanın ve zekanın bir ürünüdür.Hayatta her insanın kendini çok zeki hissettiği bir konu başlığı muhakkak vardır.

Şimdiki çocuklar,gençler çok zekiler ama çok tembeller dediğinizi duyar gibiyim aslında bilgiye ve yeni fikirlere ulaşmaları çok kolay ve hızlı.Ama unutmayalım ki hayatımızı kolaylaştıran bakış açımızı genişleten dahiyane fikirlerde zeka ve çalışmanın koordinasyonu ile yine bu gençlerden çıkıyor.Geriye dönüp baktığımızda icat ettiğimiz oyunları düşünürsek bizde hiç fena değildik.Zeka ve çalışmanın birlikte ayrı düşünülemediği bir diğer konuda yeni bir dil öğrenmek. En sevdiğim konu değinmeden geçemiyorum...Hep duyarız ya dil öğrenmek zeka işidir,ne de olsa bir dil bir insandır.Yabancı şarkıları ezberlemek için defalarca dinlememiz ve yahut çocukların,gençlerin kıtalarca ezberledikleri şiirler zekanın mı yoksa çalışmanın mı sonucu ! Kıdemli bir öğretmen büyüğümden duymuştum her ebeveyn ilk okula başlayana kadar çocuklarını dahi zanneder demişti.Gerçekten aksini hiç görmedim.Şu bir gerçek ki zeka ilerleyen zamanla ve şartlarla şekil değiştirip inanılmaz boyutlara ulaşabilen bir olgudur.

Öğrencilerime çok sık verdiğim bir örnektir;insan son teknoloji kullanılarak yapılmış bir hız aracı gibidir, yakıtı ise zekasıdır ve bu araç yakıtla doludur çalıştırmak ve gaza basmak gerekir, yani hareket ve çaba gerektirir. Hadi bakalım şimdi zeki olmak ile çalışkan olmayı ayrı kutuplara koyun...

Zeki ama hiç çalışmıyor dediğimiz çocuklarımız aslında keşfedilmek için çalışıyor olabilirler mi ? Yükü fifty fifty paylaşsak,çalışmalarına becerileri ve istekleri doğrultusunda yön vermeyi denesek belki o vakit zeki ve çalışıyor dediğimiz çocuklarımız olacak. Beni düşündüren şu ki;zeki ama çalışmıyor derken amaç bireyin zeki oluşuna mı yoksa tembel oluşuna mı vurgu yapmak !

Şu konularda çok zeki ve bu alanlarda eğitim alırsa başarılı olacaktır bilincinde çoğalmak ümidiyle …

 

MAKALEYE YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Makaleye hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ