Anasayfa   /    Köşe Yazarları   /    İzzet ÖZER    /    OKUL VE SINAVDA BAŞARININ İLK ŞARTI: HEDEF

20 Eylül 2021 - 10:18

haberyenigundem@gmail.com

İzzet ÖZER

İZZET ÖZER

OKUL VE SINAVDA BAŞARININ İLK ŞARTI: HEDEF

 Canlı ya da cansız, hemen her şeyin bir hedefi vardır. Ay Dünyanın, Dünya Güneşin, Güneş Samanyolu Galaksisinin, o da kendisinden daha büyük galaksilerin çevresinde döner durur. Bitkiler yaşamak için nasıl güneş enerjisini, suyuhedefliyorlarsa, insanlar da besin, hava ve su peşinde koşarlar. Basit bir toz parçasındaki milyonlarca atom ve elektron bile belirli amaçlar içinde hareket eder. Evrende her şeyin bir hedefi varken bizim eğer yoksa, hemen şimdi bir tane edinmemizin herhaldebir zararı olmaz!

Acaba bir öğrencinin ne tür hedefleri olabilir? Bir dersten geçer not almak mı? Okuldan mezun olmak mı? Lise ya da üniversite giriş sınavında istediği okulu kazanmak için gereken puanı alabilecek düzeye gelmek mi? Kendisine uygun bir mesleğe ya da işe sahip olmak mı? İyi bir evlilik yapmak, mutlu bir hayat sürmek mi?

Bunların her biri elbette bir hedef olabilir. Eğer Ayın ya da Dünyanın bir hedefi olmasaydı, herhalde bizim için her şey çok kötü sonuçlanırdı. Aynı biçimde hedefsiz kalmış bir öğrenciyi de bekleyen son buna benzerdir.

Herhangi sağlıklı bir hedef belirlemenin en kolay yolu, kişinin neye gereksinim duyduğunu bulmasıdır. Örneğin, gelecekte kendi yeteneklerine uygun bir meslek ya da işe gereksinim duyan bir öğrencinin, yüksek puan isteyen, olanakları geniş bir üniversiteyi kazanmayı hedeflemesi daha mantıklıdır. Ya da öğrenci henüz ilköğretim okuluna gidiyorsa, yine olanakları daha geniş, yüksek puan isteyen bir liseyi kazanmayı hedeflemesi gerekir.

Bu hedefler elbette şart değildir. Öğrenciye en uygun meslek ya da iş, bu okullarda okunmadan da elde edilebilir. Ancak bunun için çok büyük çabaların harcanması ya da şans faktörünün hep kişinin yanında olması gerekir. Oysa yüksek puanlı okullar öğrenciyi hedeflerine çok daha kolay ulaştırabilir.

Öğrencilerin bir kısmı, tıp, mühendislik ya da hukuk gibi yüksek puanlı meslekleri hedefler. Bunun bir nedeni de bu mesleklerin kendilerine ileride sağlayacağı saygınlıktır. Elbette bu kazanç, bir mesleği hedeflemek için yeterli bir koşul değildir. Ancak öğrencinin yetenekleri buna uygunsa, seçtiği okulun ya da bölümün vereceği saygınlığın zararı değil yararı olur.

Bununla birlikte eklemeliyiz ki, isteklerimiz her zaman hedefe dönüşmez. Bir düşünce ya da isteğin hedefe dönüşebilmesi için şu aşamalardan geçmesi gerekir:

1-Gereksinim hissetme

2-İsteme ve hayal etme

3-Arzulama

4-Sistematik ve bilinçli hedef koyma

5-Harekete geçme

Büyük insanların hedefleri, diğerlerinin istekleri vardır.

Üstelik sınavlara hazırlanan bir öğrenci, bu süreçten daha da güçlenmiş, gelişmiş olarak çıkabilir. Belki bir-iki yıl daha az oyun oynayacak; ama ders çalışırken, sınıfta başarılar elde ederken, deneme testlerinde yüksek puanlar alırken de mutlu olabilecektir.

Belki sınav sürecinde içinden geçeni değil, yapması gerekeni yapacaktır. Bu zaten bir “yetişkin” davranışı değil midir? Aslında öğrenci kendini daha fazla kontrol ettiğinde, daha plânlı programlı davrandığında, ilerideki sınavlara ya da iş hayatına da kendisini hazırlamış olacaktır.

Bu dünyada hepimiz, kapasitemizin altında bir başarı elde etmekte ve buna uygun bir hayat sürmekteyiz. Çünkü insanlar potansiyellerini ancak ideal koşullarda tam olarak kullanabilirler. Bu şartlarda ideal bir ortam olamayacağından dolayı, insanların başarılarının daima kapasitelerinin altında kalacaklarını söylemek yanlış olmaz.

Bu açıdan bakıldığında sınav süreci, kapasitemizi artırmak için bize uygun fırsatlar da sunar.Potansiyelimizi performansa ve başarıya dönüştürmenin ilk adımı, kapasitemize uygun bir hedef belirlemektir. Doğru hedef doğru bir harita gibidir. Bizi gitmek istediğimiz yere daha kolay ve hızlı götürür.

Doğru bir hedef koymak için kişinin kendini iyi tanıması çok önemlidir: Oysa potansiyelini bilmeyen, kendini tanımayan öğrencilerin bir kısmı, daha küçük hedefler seçip enerjilerini israf eder.Bu grubun diğer kısmı ise, gereğinden büyük hedefler de seçebilir. Ancak bunun da sonu hüsrandır, başarısızlıktır. Çünkü hayalci hedeflerin peşinde koşanların çabaları çoğunlukla boşa gidecek ve sonunda büyük bir özgüven kaybı yaşayacaklar.

HEDEF SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

1-Seçilen hedef mantıkla açıklanabilmelidir.

2-Ulaşılabilir olmalıdır.

3-Kişiyi motive etmelidir.

4-Gereksinim ve beklentileri karşılayabilmelidir.

5-Kesin ve net olmalıdır. (Örneğin okul ve bölüm adı, gereken puan, ... gibi. Bunlar güzel bir kağıda yazılıp, çalışma masasının karşısında bulunan panoya asılabilir.)

6-Ölçülebilir olmalıdır. (Deneme sınavlarında ulaşılacak net sayıları açıkça belirtilmelidir.)

7-Yapılacak programlar sonucunda çalışma tarihleri ve süreleri yaklaşık olarak saptanmış olmalıdır. “Ufak parçalarına ayırabildiğimiz takdirde, en güç sorunu bile kolayca çözebiliriz.” HENRY FORD

HEDEF MESLEĞE DÖNÜK SEÇİLMELİDİR

Daha önce tartıştığımız gibi, mutlu bir hayat için uygun bir iş ve meslek seçimi çok önemlidir. Bu koşullarda iyi bir meslek için olanakları geniş bir üniversite ve bölüm seçmek gerekir. Ayrıca öğrenci eğer henüz ilköğretim sürecindeyse buna uygun bir liseyi hedeflemesi daha uygun olacaktır.

Yani kişi mutlu bir hayat için yola çıkmadan önce, tümdengelim yöntemini kullanarak, önce meslek, sonra bölüm ve üniversite, en sonunda da kendisini buralara daha kolay ve hızlı götürecek bir liseyi hedeflemesi gerekebilir. Gerçekten de bir meslek seçmek, bir hayat seçmek demektir. Öğrenci, bu yola daha erken girmek için, kendine şu soruyu sormalıdır:

-10, 20 ya da 30 yıl sonra nasıl bir yerde olmak istiyorum? Çalışma koşullarım nasıl olmalı? Aylık ortalama gelirim ne kadar olacak? Toplumsal çevrem ve onlarla ilişkilerim nasıl olacak?

MAKALEYE YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Makaleye hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ