Anasayfa   /    Köşe Yazarları   /    Simay Benan Özer   /    DOĞA DOSTU

28 Mayis 2020 - 12:32

haberyenigundem@gmail.com

Simay Benan Özer

SİMAY BENAN ÖZER

DOĞA DOSTU

Bir varmış bir yokmuş. İzzet adında bir erkek çocuk varmış. Bu çocuk doğayı çok severmiş. Ağaçları, çiçekleri, kuşları, tavşanları doğada yaşayan tüm canlıları çok sever, onlara değer verirmiş. Onları beslemek ve korumak istermiş. Bir çiçeğin kopartılmasına veya bir canlının ölmesine kıyamaz, çok üzülürmüş. Kendi evlerinin balkonlarında küçük bir botanik bahçesi yapmış ve her gün onları itina ile suluyor, değişik türde meyveler ve çiçekler yetiştiriyormuş. En sevdiği çiçekleri gülleriymiş. Beyaz, kırmızı ve pembe tonlarda gülleri varmış. Balıkları, muhabbet kuşu ve beyaz tavşanı ile vakit geçirmekten çok mutlu olurmuş.  Onları kendi elleriyle besler, her ihtiyaçlarını gidermeye çalışırmış. Daha sonra bir gün hayvanların doğal ortamlarda daha mutlu olacaklarını düşündüğü için, onları yeniden uygun doğal ortamlarına bırakıvermiş.

Sıcak bir bahar gününde evlerinin balkonunda yemek yerken, aşağıdan bir ses duymuşlar. Merak ederek aşağı baksalar ki İzzet hayret ve şaşkınlık içinde kalakalmış. İzzet babasına dönerek:

“ Babacığım, görüyor musun? Arka bahçemizde kepçeler çimenleri ve çiçekleri yok ediyorlar. Hemen durdurmalıyız.” Demiş.

Babası sakin bir tavırla:

“ Oğlum, orası bize ait bir arazi değil. Devlet arazisi. Ayrıca belediye işçileri çevre düzenlemesi yapıyor.” Demiş.

İzzet bu cevap konusunda daha çok öflenerek gayet kararlı bir şekilde sözlerine devam etmiş.

“ Babacığım, orada kim bilir kaç tane canlı var. Belki yüzlerce karınca, böcekler olabilir. Orası onların evi. Doğayı yok etmeye kimsenin hakkı olamaz. Hemen belediye başkanını arayıp durdurmasını isteyelim.” Demiş.

İzzet’in babası:

Tamam oğlum. Deneyelim bakalım.” Belediye santralini arayarak başkanla görüşmek istediğini söylemiş babası. Belediye başkanının özel kalem müdürünü bağlamışlar. Babası ona belediye başkanı ile oğlunun görüşmek istediğini söylemiş. Oda konu neydi diye sorunca, babası: “oğlum bir şikayette bulunmak istiyor.” Demiş. Kalem müdürü:

“Kabul edeceğini sanmıyorum ama kendisine talebinizi ileteyim.” Demiş. Az sonra belediye başkanı telefona cevap verdi:

“Buyrun! Sizi dinliyorum.”

“Efendim. Öncelikle size çok teşekkür ederim. Bizi kırmadığınız için. Benim oğlum sizin personelinizin çevre düzenlemesi ile ilgili konuşmak istedi. Ben izninizle kendisini telefona veriyorum.” Demiş.

İzzet heyecanla telefona sarılmış:

Merhaba Belediye başkanımız. Sizden bir ricam olacaktı. Burada işçileriniz doğaya zarar veriyor. Lütfen onları durdurun. Canlılar ve bitkiler ölmesinler.

“  Peki çocuğum. O zaman oradaki çirkin, taşlı, dağınık görüntüyü nasıl düzeltebiliriz?” diye sormuş.

“Başkan amca. Biz mahallemizdeki çocuklarla birlikte orayı canlılara zarar vermeden düzeltebiliriz. Gerekirse size oranın son halinin fotoğrafını çekip kendi ellerimle getireyim.” Demiş

“ Tamam yavrum. Ben hemen talimat veriyorum. Çalışmalarını durdursunlar.” Demiş

Bir süre sonra kepçeler işlerini bırakarak orayı terk etmişler. Ertesi sabah erkenden kalkan İzzet arkadaşlarını tek tek davet ederek bahçeye iner ve görevliden aldığı kürek, el arabası ile yardımlaşarak araziye giderler. Neredeyse farklı yaşlarda 20 arkadaş bulmuştur.  Babası, görevli Abdullah amca ve arkadaşlarının babalarından da gelenler olmuş. Önce taşları el arabasına doldurarak uygun bir yere boşaltmışlar. Sonra küreklerle karınca yuvalarına zarar vermeden  düzeltmeler yapmışlar. Aralarında topladıkları paralarla yeni fidanlar, çiçekler ve çimen tohumları satın almışlar. Sonra onları dikmişler. 10- 15 gün içerisinde her gün suladıkları bitkiler yemyeşil, muhteşem bir görüntü oluşturmuş. Fotoğraflar çeken İzzet bir gün babası ile birlikte kalem müdürünü arayarak randevu almışlar. Belediye başkanını ziyarete gitmişler. Belediye başkanı memnuniyetle karşılamış.

“Seni tebrik ederim. Doğaya zarar vermeden de güzelleştirilebileceğini öğrettin bize. Onun için benim de sana küçük bir sürprizim var demiş. Eline aldığı bir plaketi; İzzet’e hediye etmiş. Plakette şöyle yazıyormuş. YILIN DOĞA DOSTU’na teşekkür ederiz.  İzzet çok mutlu olmuş. Başkana sarılarak ellerinden öpmüş ve belediyeden mutlu mesut ayrılmışlar.

MAKALEYE YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Makaleye hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ