Türkiye ile Kore Cumhuriyeti Ege Kupası'nda final oynayacak

Okuduğunuz haber
DOĞUM YARDIMI NASIL ALINIR? ÜCRETLERİ NE KADAR?

Kocasinan’dan Yenişehir'e Yeni Tesis Ve Yeni Pazar Yeri

Anasayfa   /    Anne-Bebek    /    Doğum yardımı nasıl alınır? Ücretleri ne kadar?

Doğum yardımı nasıl alınır? Ücretleri ne kadar?

Doğum yapan annelere müjde. Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ülkedeki genç nüfusu desteklemek adına doğum yapıp çocuk sahibi olanlara 300 ile 600 TL arasında yardım sağlanıyor. Peki doğum yardımı nedir? Belirli bir şartı var mı? Doğum yardımı haczedilebilir mi? İşte detaylar…

ANNE-BEBEK      20 Ocak 2020 - 10:42     0

Doğum yardımı nasıl alınır? Ücretleri ne kadar?

Mevcut hükümet öncülüğünde 2015 yılından beri uygulanan doğum yardımı tüm anne ve anne adaylarını sevindirmişti. Doğum yardımı için en önemli maddelerden biri Annenin veya babanın ya da her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekiyor. İşte doğum yardımı hakkında detaylar…

Doğum yardımı nasıl alınır?

Yeni çocuğu olanlara devlet yardımda bulunuyor. Devlet 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olan çocuklar için ödeme yapıyor. Bu tarihten sonra doğmuş çocuğunuz varsa ve başvuru yapmamışsanız paranızı devletten alabilirsiniz. Buna göre; ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor. Doğum Yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine veriliyor. Annenin veya babanın veya her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekiyor. Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için veriliyor.

Bu tarihten önce doğan çocuklar için Doğum Yardımı verilmiyor. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15.05.2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılıyor.

Doğum Yardımı başvurusu, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra "Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin" eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılıyor.

Başvurular nasıl yapılıyor?

Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılıyor. Her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma başvuruyor.Yurtdışında yaşayanların başvuruları ise Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınıyor. Yurtdışında yaşayanların Türkiye'de bulunmaları halinde ise herhangi bir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine başvurmaları mümkün.

Ödemler nereden yapılıyor?

Doğum Yardımı ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebiliyor.

Doğum yardımı haczedilebilir mi?

Doğum Yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödeniyor ve haczedilemiyor.

 

kamupersoneli.net

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ